15.10.2019
EINO GRÖN 80-VUOTISJUHLAKIERTUE KAUHAJOELLA 1.11
Läpileikkaus Eino Grönin tuotannosta
Eino Grönin 80-vuotis juhlakonserttikiertue Kauhajoella 1.11.2019.
Uransa jo 1950-luvun lopulla aloittanut Grön muistetaan erityisesti monista legendaarisiksi muodostuneista tangolevytyksistä,
kuten Seinillä on korvat, Sä kuulut päivään jokaiseen ja Illan viimeinen tango.
Hänen läpimurtonsa oli vuonna 1958 julkaistu Liian paljon rahaa.
Eino Grön on ollut koko uransa ajan ahkera levyttäjä ja hän esiintyy yhä säännöllisesti niin tanssipaikoilla kuin konserttisaleissa.
Hänestä on tehty myös musikaali ja hänen elämästään on kirjoitettu kirjoja.
Syksyn sävelen Eino Grön voitti vuonna 1997 kappaleella Vähemmän kiirettä, enemmän aikaa. Iskelmä-Finlandia -palkinnon hän saavutti 2007.
Eino Grön on ikuinen osa suomalaista kevyen musiikin historiaa. Hänen vähäeleinen mutta karismantäyteinen esiintymisensä on lumonnut suomalaisia jo vuosikymmenten ajan.
Lippuja konserttiin on saatavilla Ojalan Pakarista ja Kauhajoen Kesportista. (huom! käteinen)
Lisäksi ennakkolippu.com .sta
Ryhmävaraukset: juhlavaraus@gmail.com tai soittamalla 0400-168006 / klo 16 jälkeen (arkena) tai viikonloppuisin.
Lippu sisältää narikan.
Puoliajalla kahvi/tee ja leivos (L) . Kahvilipukkeita voi ostaa ennakkoon Ojalan Pakarista sekä Kesportista.