10.02.2025
KARHUBASKET VOITTI BIISONIT IKH AREENASSA

(kuva: Janne Yli-Korhonen)
Karhubasket isännöi lauantaina IKH Areenassa Loimaan Biisoneita Korisliigan ylemmän loppusarjan ottelussa. Joukkueiden kaksi ensimmäistä olivat menneet niukkojen vierasvoittojen merkeissä. Kun vastakkain oli sarjan kaksi parasta puolustusjoukkuetta, niin tiukkaa ja vähäkorista ottelua odotettiin, mutta molemmat joukkueet tekivät pisteitä urakalla.
Karhubasket otti alussa 4-0 johtopaikan, mutta vieraat johtivat sen jälkeen koko avauspuoliajan. Jeremiah Wood (20/3/3) teki taukoon mennessä 14 pistettä ja loimaalaiset johtivat toisen neljänneksen puolivälissä yhdeksällä pisteellä, kun numerot olivat 27-36. Myös Victor Iwuakor (17/4) ja Tevaun Kokko (21/3/2) olivat isäntien puolustuksen kiusana. Kolmikon lisäksi avauspuoliskolla pistein makuun vieraista pääsi vain Vesa Heinonen (3/3).

Kauhajokiset dominoivat levypalloja läpi ottelun, mutta avauspuoliskon kahdeksan menetystä, joista Biisonit tekivät 14 pistettä, toivat vieraille 41-43 puoliaikajohdon. Tässä auttoi myös se, että oranssipaitojen kolmoset upposivat puoliaikaan mennessä vain 20 prosentin tarkkuudella (2/10).
Kotijoukkue jatkoi laajemmalla rotaatiolla pitää tempoa yllä läpi ottelun. Aktiiviseen pelitapaan kuuluva hyökkäyslevypallopelaaminen tuotti koko ottelussa 17 kakkospalloa, joista oranssipaidat tekivät 26 pistettä. Karhubasket voitti levypallot 39-23 ja vieraat saivat vain viisi hyökkäyspään levypalloa.

Ottelu jatkui tasaisena, mutta päätösneljänneksen puolivälin jälkeen Joe Toussaint (13/2/2), Andre Gustavson (13/2/2) ja Kalle Koivunen (8/2 syöttöä) johdattivat isännät 10-0 jaksolla 79-71 johtoon. Myös Aamos Laavainen (8/2) pelasi hienon päätöskympin. Viimeisten 12 minuutin aikana kaikki 15 pistettä tehnyt Aapeli Alanen (15/3) yritti pitää loimaalaisia mukana, mutta Seth Millnerin (14/5/2) kolmonen sinetöi ottelun kauhajokisille. Karhubasket teki viimeiselle kympille 33 pistettä ja voitti sen 33-21, joten loppulukemat olivat 98-85.
Kotijoukkueen hahmo oli energinen Nate Pollard Jr (19/16/3 torjuntaa). Nate dominoi levypallopelaamista, vaikka virheet hankaloittivat puolustuspelaamista. Quan Jackson (11/6/2 riistoa) sai lopussa iskun, mutta pari tikkiä ei todennäköisesti vaikuta hänen pelaamiseen keskiviikkona. Karhubasket piti pallosta paremmin huolta toisella puoliajalla, joten menetykset menivät lopulta 14-18 ja pisteet menetyksistä kirjattiin lopulta 23-21. Bisons upotti kakkoset 71,1 prosentin tarkkuudella, mutta kolmoset upposivat vain 30 prosentilla. Karhubasketin kakkoset osuivat 59,2 prosentilla. Toisen puolikkaan kaukoheitot osuivat isännillä 50 prosentilla (5/10), kun kolmosten tarkkuudeksi tuli lopulta 35 prosenttia.

-Suunnitelmana oli, että pidämme Bisonsin leikkaajat kurissa, vaikka Wood laittaisikin palloa koriin lähietäisyydeltä, Risto-Matti Rousku aloitti pelin jälkeisen lehdistötilaisuuden. Siinä onnistuimme ihan kohtalaisesti, vaikka muutamia nukahduksia tulikin. Fyysisyyttä painotettiin sekä Woodin että Victor Iwuakorin puolustuksessa. Toisella puoliajalla olimme parempia. Bisons laittoi painetta palloon ensimmäisellä puoliskolla ja terävöitimme pallolista pelaamista toiselle puoliajalle. Iso asia oli myös meidän levypallopelaaminen, kun pisteet hyökkäyslevyreistä menivät 26-2. Nyt valmistaudutaan Vilpas otteluun ja sen jälkeen maaottelutauon alkuun muutama päivä lomaa ja sitten palataan hommiin, Rousku kertoi lähitulevaisuuden suunnitelmista.
Voitolla kauhajokiset vahvistivat otettaan sarjataulukon kakkospaikasta, kun matkaa loppusarjan päätökseen on kuusi ottelua. Myös Kataja palasi voittokantaan, kun se haki 86-93 vierasvoiton Korihaista, legendaarisen Pohitullin viimeisessä ottelussa. Kataja on kauhajokisista neljä pistettä eli kaksi voittoa perässä ja etumatka kolmikkoon Vilpas, Korihait ja Bisons on 10 pistettä.
Kauhajokiset kohtaavat keskiviikkona Vilppaan Salossa. Ottelu on viimeinen ennen maaottelutaukoa, jonka jälkeen Karhubasket palaa parketille lauantaina 1. päivä maaliskuuta, kun vieraaksi IKH Areenaan saapuu Uudenkaupungin Korihait. Liput voi ostaa ennakkoon talteen osoitteesta Lippu.fi.