UUTISET

27.05.2025

KAUHAJOELLE PERUSTETAAN KORIPALLO-OPISTO

Etelä-Pohjanmaan Opiston rehtori Kyösti Nyyssölä, Karhubasketin toiminnanjohtaja Mikko Katajisto ja Etelä-Pohjanmaan Opiston Heli Kortesmäki

Karhubasket ja Etelä-Pohjanmaan Opisto perustavat koripallo-opiston Kauhajoelle. Koripallon ja opiskelun yhdistävä koripallo-opisto tulee toisen asteen yhteishakuun keväällä 2026 ja alkaa saman vuoden elokuussa.

Koripallo-opisto nojaa kansanopistojen Opistovuosi oppivelvollisille -koulutukseen, joka on 53 opintopisteen laajuinen ja kestää yhden lukuvuoden. Uuden koulutuksen tavoitteena on yhdistää tavoitteellinen koripallon harjoittelu ja opiskelu. Koulutus vahvistaa Kauhajoen asemaa valtakunnallisena koripallokeskuksena ja lisää Suupohjan alueen elinvoimaa.

Koripallo-opistoon voi hakeutua peruskoulun jälkeen ja ennen kuin toisen asteen oppivelvollisuus on suoritettu 16–18-vuotiaana. Opinnot sisältävät 29 opintopistettä koripalloa ja 24 opintopistettä yleissivistäviä opintoja, jotka edistävät lukion tai ammatillisen tutkinnon suorittamista.

Karhubasket perustaa koripallo-opiston opiskelijoihin nojaavat sarjajoukkueet miehille ja naisille. Joukkueiden valmentajana toimii koripallo-opiston vastuuopettaja, joka työskentelee Etelä-Pohjanmaan Opiston Kauhajoen kampuksella.

Kauhajoella on erinomaiset koripallon harjoitteluolosuhteet. Koripallo-opiston opiskelijat harjoittelevat ja opiskelevat IKH Areenassa. Muut opinnot järjestetään Etelä-Pohjanmaan Opiston Kauhajoen kampuksen tiloissa. Opiskelu on sisäoppilaitosmuotoista, ja opiskelijoille järjestetään majoitus ja ruokailut koulupäivinä. Koripallo-opisto on opiskelijalle maksuton.

Etelä-Pohjanmaan Opisto ja Karhubasket rekrytoivat opiskelijoita uuteen koulutukseen valtakunnallisesti yhteistyössä. Opiskelijoilla on mahdollisuus jatkaa koripallon ja opiskelun yhdistämistä opistovuoden jälkeen kasvatus- ja ohjausalan perustutkinnossa Kauhajoen kampuksella.