UUTISET

05.10.2026

OTTELUENNAKKO: KARHUBASKET HAKEE KAUDEN ENSIMMÄISTÄ KOTIVOITTOA – TIISTAINA IKH AREENALLE SAAPUU BISONS LOIMAA

Korisliigan avausviikko tarjosi Karhubasketille tunteiden kirjon: Kouvolan 25 pisteen takamatkalta kairatun voiton ja KTP-kotiottelun katkeran päätöksen, jossa nousu tasoihin ei aivan riittänyt sarjapisteisiin. Lisää mahdollisuuksia sarjapisteisiin on tällä viikolla luvassa jälleen kaksin kappalein, kun Karhubasket palaa IKH Areenan parketille heti tiistaina 6. lokakuuta ja lauantaina on vierasreissu.

Karhubasket on jo osoittanut, että se ei luovuta vaikeuksien alla. Tämän todistaa nousut kahdessa ensimmäisessä ottelussa. Toisaalta tällaiseen tilanteeseen ei pitäisi joutua, joten nähtäväksi jää, onko valmennusjohto ja joukkue lyhyessä ajassa onnistunut korjaamaan tilannetta.

Päävalmentaja Konsta Mastomäki teki lauantain jälkeen joukkueen tavoitteen selväksi:

– Nyt on aika ottaa se kauden ensimmäinen kotivoitto. Tällä hetkellä me voitetaan vaan vieraskentällä, ja se ei ole kovin kestävä ratkaisu.

Tiistain teemana on siis ehjän 40-minuuttisen kasaan saaminen. Samaan toki pyrkii myös vastustajajoukkue, joka pitkältikin hävisi Kataja-pelin kolmannen neljänneksen nukahduksen myötä.

Karhubasketin päävalmentaja Konsta Mastomäki ja valmentaja Cedric Latimer siirtyivät Kauhajoelle juuri Loimaalta, joten nykyisin Michael Poundsin valmentaman Biisoneiden pelaajisto on Karhubasketin valmennukselle osittain tuttuja.

Puolestaan oranssille kotiyleisölle on tuttu vierasjoukkueen takapelaaja Fiifi Aidoo, joka pelasi viime kaudella oranssissa nutussa.

Luvassa on tunteikas ottelu Karhubasketin valmennukselle. Kuva: Janne Yli-Korhonen.

Karhubasketin valmentajat jakavat suuren arvostuksen entistä seuraansa kohtaan, mutta tunteet siirretään sivuun heti pelikellon käynnistyessä.

Konsta Mastomäki:

– Tiistaina on varmasti tunteikas ottelu edessä, kun vastassa on tuttuja kentällä ja kentän laidalla. Loimaan vuosista voisi kirjoittaa paljonkin, mutta liikaa en voi korostaa kiitollisuuttani seuraa ja sen taustaihmisiä kohtaan. Pelin aikana ei ole kuitenkaan aikaa muistella vanhoja. Meidän pitää pystyä vastaamaan Biisoneiden fyysisyyteen ja saatava omaan hyökkäämiseen pelaajien ja pallon liikettä lisättyä.

Cedric Latimer:

– Konsta Mastomäen jälkeen Bisons-organisaatio on eniten vastuussa siitä, että minun oli mahdollista aloittaa valmennusurani heti näin korkealla tasolla Korisliigassa. Siitä olen Vesa Pakkaselle, Heikki Perholle ja Loimaa Bisonsille erittäin kiitollinen.

Loimaalaisten kausi on käynnistynyt kahdella tappiolla: sarja-avauksessa Kotkassa KTP otti voiton luvuin 87–64, ja lauantaina Kataja Basket haki Loimaalta pisteet lukemin 71–86. Suomen Cupissa Bisons voitti Pyrinnön 68–74, mutta hävisi Vilppaalle kotonaan 74–101. Karhubasket ja Bisons kohtasivat toisensa jo valmistavan ottelun muodossa, jonka Karhubasket hoiti lukemin 87–91.

Hyvin kauden aloittanut Karhubasketin Antti Ahonen totesi lauantain ottelun jälkeen, että joukkueen tulee olla kovempi ja fyysisempi. Ahonen upotti KTP:tä vastaan kuusi kolmosta ja teki yhteensä 21 pistettä. Samanlaista heittoa toivomme myös jatkossakin!

Karhubasketin kokoonpanoon ei tiettävästi ole muutoksia luvassa lauantaista, mutta asia varmistuu pelipäivänä klo 10.00 tällä sivulla tai seuraamalla Karhubasketin sosiaalisen median kanavia.

Otteluinfo & saapuminen IKH Areenalle

  • Ottelu: Karhubasket – Bisons Loimaa
  • Pelipaikka: IKH Areena, Kauhajoki
  • Ajankohta: Tiistaina 6.10. klo 18:30
  • Ovet ja palvelut: Areenan ovet, ravintolat, baarit ja fanimyymälä aukeavat kaksi tuntia ennen ylösheittoa klo 16:30.

Liput: Varmista paikkasi katsomossa ja vältä lippuluukun jonot ostamalla liput ennakkoon osoitteesta Lippu.fi.

VIP-menu tiistaina:

Teksti: Janne Yli-Korhonen