05.12.2025
OTTELUENNAKKO: TAMPEREEN PYRINTÖ – KARHUBASKET

(kuva: Janne Yli-Korhonen)
Maaottelutauko on ohi ja Korisliigan runkosarja pyörähtää samalla jälkipuoliskolle. Jäljellä on 11 kierrosta, jonka aikana ratkotaan ne kuusi joukkuetta, jotka jatkavat pelejä ylemmässä loppusarjassa ja kuusi viimeistä joukkuetta jatkavat pelejä alemmassa loppusarjassa. Ylemmän loppusarjan joukkueet varmistavat samalla pudotuspelipaikkansa, kun taas alemmassa loppusarjassa pelataan putoamista vastaan sekä kisataan kahdesta viimeisestä pudotuspelipaikasta.
Itsenäisyyspäivänä Tampereella kohtaavat Pyrintö (6 voittoa/5 tappiota) ja Karhubasket (8 voittoa/3 tappiota) ovat molemmat kiinni ylemmän loppusarjan paikassa. Asiantuntijoiden veikkaus on, että ylemmän loppusarjan paikkaan vaaditaan 11 tai 12 voittoa. Näin kauhajokiset tarvitsisivat vielä kolme-neljä voittoa, mutta Pyrinnön pitäisi napata viisi-kuusi voittoa.
Tampereen Pyrintö – Karhubasket 6.12. kello 15 Pyynikin palloiluhallissa
Ottelua voi katsoa suorana Ruudusta, jossa lähetys alkaa kello 14.40.
Karhubasket menetti maaottelutauolla Andre Gustavsonin, joka jatkaa uraansa Belgiassa. Tämä on Gustavsonille hieno mahdollisuus ja tällaista paikkaa hän on hakenut, joten olemme iloisia ja ylpeitä matkan jatkuessa. Onnea ja menestystä Andre!
Kauhajokisten kokoonpanosta on poissa Juuso Salmi, joka kärsii alavartalovammasta, joka pitää miehen sivussa tositoimista arviolta 2-3 viikkoa. Myös Kalle Koivunen on sivussa, mutta positiivinen uutinen on se, että Hugo Boman palaa parketille piiiitkän tauon jälkeen.
Itsenäisyyspäivänä Karhubasket saa omilta faneilta vankan tuen Pyynikiltä, sillä täysi fanibussi starttaa kohti Tamperetta. Ja tuttuun tapaan oranssipaitaisia faneja saapuu paikalle runsaasti myös Tampereelta ja lähialueilta.
Kauhajokiset lähtivät maaottelutauolle neljän ottelun voittoputkessa. Putki nosti Karhubasketin sarjataulukon kakkoseksi ja putken aikana napattiin voitot kotona Kouvoista, vieraissa Korihaista, kotona Katajasta ja juuri ennen taukoa vieraissa Seagullseista. Edellinen tappio tuli KTP:n vieraana lokakuun lopussa.
Karhubasketin alustava kokoonpano ja päävalmentaja Janne Koskimiehen ottelua alustavat kommentit tulevat näkyviin basket.fi -sivustolle lauantaina kello 10. Ne löytyvät TÄSTÄ linkistä.

Karhubasket ja Pyrintö kohtasivat joukkueiden kauden avausottelussa IKH Areenassa lokakuun 4. päivä. Silloin oranssipaidat olivat parempia pistein 78-74. Kauhajokiset olivat pitkään niskapäällä, mutta vieraat veivät viimeisen kympin 13-21 ja nousivat voittotaisteluun. Pyrinnön parhaat pistemiehet olivat tuossa ottelussa Jared Billups (21/8/3), Topias Jokela (12/3) ja Ahren Freeman (11/12/4). Karhubasketin parhaat olivat Jaeden Zackery (21/6/3), Ty Berry (17/5/2) ja Eemi Luukkonen (9/5/5). Levypallot kirjattiin 42-43, menetykset 14-11, mutta kauhajokiset olivat heitoissaan tarkempia ja ottivat kauden avausvoiton.
Pyrintö lähti maaottelutauolle kahden ottelun tappioputkessa. Tappiot tulivat Hongalle Espoossa lukemin 81-69 ja kotona Pyynikillä sarjakärki Vilppaalle 63-73. Honkaa vastaan tamperelaiset johtivat tauolla 34-38, mutta jäivät espoolaisen jalkoihin toisella puolikkaalla. Myös Vilpasta vastaan Pyrintö johti tauolla, kun lukemat olivat 34-33.
Pyrintö pelasi runkosarjan avauspuolikkaalla viisi kotipeliä, joten niitä on nyt jälkipuoliskolla ohjelmassa yksi enemmän. Kotivoittoja tuli kauden alusta neljä putkeen, kun tappioiden jälkeen Pyynikiltä kotimatkalle joutuivat lähtemään Lahti, Kouvot, Kataja ja Kobrat. Ennen maaotteluataukoa tullut tappio Vilppaalle oli joukkueen kauden ensimmäinen kotitappio. Vieraista punapaidat hakivat voitot Biisoneista ja Korihaista.
Pyrinnön kokoonpano (pelinumero, nimi, pituus, pelipaikka, kansallisuus, kasvattajaseura):
#1 Jared Billups, 193 cm, laituri, USA, George Mason
#5 Valtteri Mervola, 185 cm, takamies, FIN, Joensuun Kataja
#11 Ahren Freeman, 200 cm, laituri, HUN, Texas RGV
#12 Otto Räisänen, 188 cm, takamies, FIN, Keravan Kori-80
#13 Kaleb Warner, 201 cm, laituri, USA, Western Oregon
#15 Erik Muhonen, 200 cm, laituri, FIN, Tapiolan Honka
#21 Riku Laine, 197 cm, laituri, FIN, Ura Basket
#22 Topias Jokela, 204 cm, sentteri, FIN, Tapiolan Honka
#23 Joona Hakamaa, 197 cm, laituri, FIN, Karhubasket
#25 Kalle Mattila, 203 cm, laituri, FIN, Hyvinkään Ponteva
#40 Jaakko Nieminen, 203 cm, laituri, FIN, Kangasalan Urheilijat KU-68
#51 Kion Williams, 187 cm, takamies, FIN, Tampereen Pyrintö
Pyrintö teki muutoksen kokoonpanoon neljän ottelun jälkeen, kun kreikkalainen Ioannis Chatzinikolas sai väistyä ja tilalle palkattiin viime kaudella Korihaita edustanut Kaleb Warner. Warner on nyt saanut pelattua seitsemän ottelua ja on tehnyt pisteitä 10 keskiarvolla.

Pyrinnön tilastot (ottelut, peliminuutit, pisteet/levypallot/syötöt):
#1 Jared Billups, 11 ott, 33 min, 16/8,5/4,2/ 1,5 riistoa, 1,3 torjuntaa
#5 Valtteri Mervola, 11 ott, 28,5 min, 10,6/2,9/3,7/1,6 riistoa
#11 Ahren Freeman, 11 ott, 24,1 min, 16,1/5,6/3
#12 Otto Räisänen, 6 ott, 5 min, 2,3/0,5/0,5
#13 Kaleb Warner, 7 ott, 19,8 min, 10/2,9/0,7
#15 Erik Muhonen, 11 ott, 23,2 min, 8,6/3,3/1,6
#21 Riku Laine, 11 ott, 25,3 min, 8,6/4,9/2,6
#22 Topias Jokela, 11 ott, 25,6 min, 11,3/6,1/1,6
#23 Joona Hakamaa, 4 ott, 18,6 min, 3,3/2/0,8
#25 Kalle Mattila, 7 ott, 3,7 min, 0,9/0,4/0,4
#40 Jaakko Nieminen, 1 ott, 5,9 min, 0/1
#51 Kion Williams, 187 cm, 11 ott, 10 min, 3,7/1,6/1,5
Tero Hassinen peluuttaa Pyrintöä pääsääntöisesti yhdeksän pelaajan rosterilla. Joona Hakamaa on ollut sivussa, joten silloin käytössä on ollut kahdeksan pelaajaa. Jared Billups pelaa entinen, kun vastuuta tulee 33 minuuttia ottelua kohden, mutta viiden pelaajan peliaika on 23 ja 29 minuutin välissä. Uusin tulokas Kaleb Warner on aloittanut kaikki pelit penkiltä ja peliaikaa on tullut 19,8 minuuttia per kamppailu. Hakamaan peliaika on ollut 18,6 minuuttia.
Ahren Freeman on joukkueensa paras pistemies, 16,1 pinnan keskiarvolla, mutta Billups ei paljoa tuosta lukemasta jää, kun keskiarvo on tasan 16. Kaksinumeroisella pistekeskiarvolla pelaavat Warner (10), Topias Jokela (11,3) ja Valtteri Mervola (10,6).
Mervolan ja Jokelan pelillinen esitys on ollut huikeaa ja tämän kaksikon rinnalle pitää nostaa myös Erik Muhonen, joka tekee pinnoja 8,6 keskiarvolla. Hassisen luottomiehiin kuuluu myös Kion Williams, joka täydentää pelaavat kymmenikön. Hän on saanut vastuuta 10 minuuttia per ottelu.
Tarkimmat kaukoheittäjät ovat Mervola 39,5 ja Warner 39,4 prosenttia. Myös Williamsin, Otto Räisäsen ja Jokelan prosentit bonuskaaren takaa ovat kovia, mutta heittomäärät ovat pieniä. Freeman tekee korinsa erittäin tarkoilla kakkosilla, kun ne uppoavat 73,8 prosentin tarkkuudella. Billupsin kakkoset uppoavat 44,9 ja kolmoset 20,7 prosentin tarkkuudella.
Joukkueiden tilastovertailu (sijoitus Korisliigassa):
Pisteet per ottelu: KB 85,5 (9.)/Pyrintö 86,7 (5.)
Päästetyt pisteet: KB 80,6 (2.)/Pyrintö 81,2 (3.)
Hyökkäyslevypallot: KB 11,6 (8.)/Pyrintö 14,4 (4.)
Levypallot: KB 38,5 (8.)/Pyrintö 42,3 (3.)
Syötöt: KB 17,5 (8.)/Pyrintö 20,5 (2.)
Riistot: KB 7,2 (5.)/Pyrintö 7,4 (4.)
Menetykset: KB 12 (2.)/Pyrintö 13,7 (9.)
Torjunnat: KB 1,5 (12.)/Pyrintö 2,6 (7.)
1p: KB 74,7 % (7.)/ Pyrintö 73,4 % (8.)
2p: KB 53,8 % (3.)/ Pyrintö 51,9 (8.)
3p: KB 34,9 % (3.)/ Pyrintö 34,3 % (5.)
Pyrintö tekee hieman enemmän pisteitä per ottelu. Kauhajokisilla on taasen marginaalinen etu päästetyissä pisteissä. Pyrintö on huomattavasti parempi levypallojoukkue ja kerää 20,5 syöttöä ottelua kohden. Karhubasket menettää pallon 1,7 kertaa ottelussa vähemmän ja heittää tarkemmin. Näistä tilastoista voidaan ennustaa, että kauhajokisten pitää onnistua heittopelissä Pyynikillä tai Pyrintö poimii levyrit haluunsa ja ottaa voiton.
Pyrinnön alustava kokoonpano ja päävalmentaja Janne Koskimiehen ottelua alustavat kommentit tulevat näkyviin basket.fi -sivustolle lauantaina kello 10. Ne löytyvät TÄSTÄ linkistä.

Karhubasket palaa kotiin IKH Areenalle keskiviikkona 10.12., jolloin kello 18.30 alkavaan otteluun vieraaksi saapuu Bisons Loimaa. Lipunmyynti on käynnissä osoitteessa Lippu.fi. Keskiviikkona IKH Areenan lipunmyynti pääaulassa käynnistyy kello 16.30, kun IKH Areenan ovet avataan.



















